You are here:   Home Activitati extrascolare
Activitati extrascolare

Diversitatea activităţilor extraşcolare oferite creşte interesul copiilor pentruşcoală şi pentru oferta educaţională. Centrul de documentare este în curs de constituire.
           Activitatea educativă şcolară şi extraşcolară permite transferul şi aplicabilitatea cunoştinţelor, abilităţilor, competenţelor dobândite în cadrul orelor prevăzute în programa şcolară.  Elevii sunt atraşi de activităţile artistice, reacreative, distractive, care ajută la dezvoltarea creativităţii, gândirii critice şi stimulează implicarea în actul decizional privind respectarea drepturilor omului, conştientizarea urmărilor poluării, educaţia rutieră, educaţia pentru păstrarea valorilor, toleranţa, comunicarea interculturală etc.
           Cadrele didactice manifestă disponibilitate în realizarea unor activităţi extraşcolare de interes naţional şi internaţional, cum ar fi :

• Sarbătorirea Zilei europene a siguranţei rutiere;
  • Haloween;
  • Saptămâna Educaţiei Globale;
  •  Ziua Naţională a României;
  •  Unirea Principatelor Române;
  •  Luna mărţişorului;
  • 9 Mai, ziua Europei;
  • Ziua Eroilor;
  •  1 Iunie.
            De asemenea, activităţile desfăşurate în biblioteca şcolii sunt diversificate , fiind create în concordanţă cu dorinţele şi aptitudinile elevilor pentru ca aceştia să vină cu plăcere şi să aprecieze importanţa lecturii. Scopul acestor activităţi este diminuarea interesului pentru jocurile pe calculator şi pentru alte atracţii dăunătoare dezvoltării lor intelectuale.