You are here:   Home Condeiul Mastacanului
Revista scolii

„Condeiul Mastacănului” -revistă de cultură şi creaţie-

În urmă cu doi ani am intentionat să realizăm o revistă a şcolii, care să devină o carte de vizită creată cu ajutorul elevilor şi al cadrelor didactice. Încă de la început am stabilit ca revista să apară la sfarşitul fiecărui semestru.

Scopul nostru este să transmitem celor interesaţi, mesajele şi gandurile noastre, să prezentăm creaţiile literare ale elevilor, dar şi  informaţiile care ni se par atractive. De asemenea dorim ca revista să cuprindă şi scurte prezentări ale activităţilor şcolare şi extraşcolare.

Coperta Proiectul nostru este în plină desfăşurare, aflandu-ne la publicarea celui de-al cincilea număr şi se observă faptul că ne-am mai perfecţionat şi am apreciat ideile inovatoare care au venit din partea elevilor, părinţilor şi cadrelor didactice.  Noi am încercat să abordăm teme cat mai diverse, care să implice elevii atat să creeze cat şi să sintetizeze anumite informaţii utile. Au fost publicate articole inspirate din  realităţi ale satului Mastacăn, de exemplu: De vorbă cu cel mai varstnic sătean , Satul Mastacăn în timpul comunismului, Pagini de istorie locală , Tradiţii şi obiceiuri de Crăciun.

În paginile revistei noastre apar mesaje ale cadrelor didactice către elevi, ganduri şi creaţii ale elevilor, momente comemorative dedicate unor scriitori importanţi din bibliografia şcolară, sunt transmise informaţii despre protejarea mediului înconjurător, protecţia rutieră, importanţa sportului şi alimentaţia corectă pentru a ne menţine sănătoşi, reguli de conduită etc.

Colectivul redacţional este format din elevi , educatori, învăţători, profesori, doamna bibliotecară şi domnul director, care colaborează şi interacţionează pentru a obţine rezultate notabile.

Arhiva revista:

1. „Condeiul Mastacănului” iunie     2008 -  vizualizare cuprins / vizualizare revista

2. „Condeiul Mastacănului” ianuarie 2009 -  vizualizare cuprins / vizualizare revista

3. „Condeiul Mastacănului” iunie 2010     -  vizualizare cuprins / vizualizare revista

4. „Condeiul Mastacănului” ianuarie 2011     -  vizualizare cuprins / vizualizare revista

4. „Condeiul Mastacănului” iunie 2011     -  vizualizare cuprins / vizualizare revista

5. „Condeiul Mastacănului” februarie 2012     - vizualizare cuprins / vizualizare revista

6. „Condeiul Mastacănului” iunie 2012     - vizualizare cuprins / vizualizare revista

7. „Condeiul Mastacănului” ian2013     - vizualizare cuprins / vizualizare revista

8. „Condeiul Mastacănului” iun2013     - vizualizare cuprins / vizualizare revista

9. „Condeiul Mastacănului” ian2014      - vizualizare cuprins / vizualizare revista

10. „Condeiul Mastacănului” iun2014    vizualizare cuprins / vizualizare revista